Home » Trening EMS w medycynie

Trening EMS w medycynie

Trening EMS w medycynie, jako narzędzie szybszego powrotu do zdrowia

Trening EMS i urządzenia Miha Bodytec cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością a także coraz większym uznaniem jako sposób na osiągnięcie wielu celów takich jak poprawa sylwetki, jędrności i wyglądu skóry, budowę mięśni (w tym również mięśni głębokich), poprawę siły i wytrzymałości, redukcję tkanki tłuszczowej. Jednocześnie trening EMS staje się jeszcze częściej badanym treningiem pod kątem jego efektywności, zastosowań – w tym również w medycynie.

Zastosowanie treningu EMS w medycynie staje się coraz częstszym sposobem jego wykorzystania. I to jest jego wielką zaletą, że może być stosowany nie tylko u zdrowych osób, ale także u takich z różnymi schorzeniami. Jednocześnie trening EMS staje się jednym z narzędzi pozwalających na powrót do zdrowia takich osób.

 

A jakich?

Otóż trening EMS z zastosowaniem urządzeń firmy Miha Bodytec wpływa bardzo korzystnie na poprawę zdolności ruchowych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej u osób we wczesnej fazie choroby Parkinsona. EMS jest obiecującą metodą treningową i terapeutyczną na poprawę życia osób z tą chorobą. Osoby te często są mocno ograniczone, jeżeli chodzi o wykonywanie jakichkolwiek aktywności fizycznych. [Źródło: International Journal of Environmental Research and Public Health; A Single Session of Whole-Body Electromyostimulation Increases Muscle Strength, Endurance and proNGF in Early Parkinson Patients; 20 maj 2021; https://www.mdpi.com/1660-4601/18/10/5499]

Kolejną grupą pacjentów u której zastosowano EMS i urządzenia Miha Bodytec są pacjenci z chorobami nowotworowymi (zaawansowane guzy lite – stadium III i IV UICC). Oczywiście należy mieć na uwadze, że generalnie choroby nowotworowe są przeciwwskazaniem do treningu EMS i absolutnie nie należy go wykonywać u osób cierpiących na choroby onkologiczne! W tym przypadku jednak odbyło się to pod ścisłym nadzorem medycznym. Podczas 12 tygodniowego programu treningowego, połączonego z odpowiednim odżywianiem wykazano, że ta forma treningowo-terapeutyczna jest bezpieczna i przeciwdziała zanikowi mięśni a także poprawia sprawność ruchową pacjentów. [Źródło: BMC Cancer; Effects of whole-body electromyostimulation combined with individualized nutritional support on body composition in patients with advanced cancer: a controlled pilot trial; 12 wrzesień 2018; https://bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12885-018-4790-y?fbclid=IwAR0AdqBCITbquUV3Ab-imz72-MNcMXtKG6YLTO_eoThl2-0xEbjMOfA6S84].

Oczywiście pragniemy podkreślić, że nie należy samodzielnie prowadzić treningów EMS u osób z tych grup klientów. W obydwu przywołanych powyżej przypadkach zastosowanie treningów EMS było przeprowadzone pod ścisłym, stałym nadzorem lekarskim. Program został dobrany indywidualnie do pacjentów.

Co natomiast wynika z tych badań?

Otóż to, że trening EMS jest ciągle badany i wciąż odkrywane są jego nowe zastosowania. Dzięki temu staje się on coraz bardziej bezpieczny. Poza tym bardzo budujące jest to, że może on pomagać osobom cierpiącym na różne jednostki chorobowe. Także zastosowanie treningu EMS może oznaczać nie tylko poprawę sylwetki. Trening EMS znajduje również zastosowanie w poprawie jakości życia i funkcjonowania osobom cierpiącym na różne, często bardzo poważne, jednostki chorobowe.

 [Na podstawie opracowania: Daniel Wesołowski, Miha Bodytec Poland]

CAŁY TRENING W 20 MINUT!

CAŁY TRENING W 20 MINUT!